BIP Gminy Przytuły

Biuletyn Informacji Publicznej

UCHWAŁA NR V/24/2015 RADY GMINY PRZYTUŁY

z dnia: 31 marca 2015 r.
w sprawie: szczególnych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty spłat należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Przytuły i jej jednostkom podległym oraz wskazania organów i osób do tego uprawnionych.
Na podstawie art. 59 ust. 1-3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych ( Dz. U. z 2013 r., poz. 885 z późn. zm.) oraz art.18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.)

§1

      Uchwała określa szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty spłat należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Przytuły i jej jednostkom podległym, zwanych dalej „należnościami” oraz wskazuje organy i osoby do tego uprawnione.

§2

      Do należności, o których mowa w § 1 należą w szczególności:
    1) należności z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste;
    2) należności z tytułu umów najmu i dzierżawy;
    3) należności z tytułu sprzedaży nieruchomości w trybie bezprzetargowym;
    4) należności z tytułu sprzedaży towarów i usług ( m.in. za wodę, ścieki i C.O.);
    5) należności z tytułu odpłatności za świadczenia opiekuńczo-wychowawcze w szkołach i przedszkolach oraz usługi opiekuńcze;
    6) należności z tytułu kar umownych i naliczonych odsetek od należności.

§3

     
  1. Należności określone w § 2 mogą być z urzędu umarzane w całości w przypadku następujących okoliczności:
      1) osoba fizyczna- zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6.000 zł;
      2) osoba prawna- została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należności, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;
      3) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;
      4) jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji;
      5) zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny.
  2. Na wniosek dłużnika należność główna, odsetki za zwłokę, odsetki z tytułu rozłożenia na raty, odsetki od należności, na spłatę których została zawarta ugoda sądowa, jeżeli nie zostały objęte ulgą sądową, mogą być umorzone w całości lub części, ich spłata w całości lub części może zostać rozłożona na raty lub może być odroczony termin spłaty w całości lub części należności, jeżeli:
      1) przemawiają za tym uzasadnione względy społeczne lub gospodarcze, w szczególności możliwości płatnicze dłużnika i uzasadniony interes Gminy Przytuły;
      2) w wyniku zawartej ugody sądowej dłużnik spłacił w terminie należność główną;
      występuje okoliczności wymienione w ust. 1 pkt 3 lub 5.
  3. Umorzenie należności, za którą odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie wymienione w ust. 1 zachodzą co do wszystkich dłużników.
  4. Zawiadomienie o umorzeniu należności musi być poprzedzone postępowaniem wyjaśniającym, które wykaże przynajmniej jedną z przesłanek umorzenia wymienionych w ust. 1 lub 2.

§4

     
  1. Do umorzeń oraz udzielania ulg, o których mowa w § 3 ust. 1 i 2 uprawniony jest:
      1) Wójt Gminy Przytuły, jeżeli kwota należności nie przekracza jednorazowo kwoty 2.000 zł;
      2) Wójt gminy Przytuły, po zasięgnięciu opinii komisji Rady Gminy Przytuły ds. budżetu i finansów, jeżeli kwota należności wynosi od 2.000 zł do 5.000 zł;
      3) Wójt Gminy Przytuły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Gminy Przytuły, jeżeli kwota należności przekracza 5.000 zł.
  2. Przez kwotę należności o której mowa w ust, 1, rozumie się niezapłaconą w terminie płatności należność główną lub tylko odsetki za zwłokę od wpłat, do których nie mają zastosowania przepisy ustawy Ordynacja Podatkowa.
  3. Umorzenie należności głównej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub części, w jakiej została umorzona należność główna, ustalonych na dzień umorzenia.
  4. Kwoty należności tego samego dłużnika wynikające z różnych tytułów nie ulegają kumulacji.

§5

     
  1. Rozłożenie na raty, o którym mowa w § 3 ust. 2 może nastąpić na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
  2. Od należności głównej, której termin zapłaty odroczono lub zapłatę rozłożono na raty, pobiera się 100 % zastrzeżonych w umowie odsetek umownych, a w przypadku braku ich zastrzeżenia 100% odsetek ustawowych, liczonych w następujący sposób: w przypadku odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty zapłaty należności- od dnia następnego po upływie terminu płatności należności od dnia upływu odroczonego terminu płatności należności lub terminu zapłaty poszczególnych rat należności.
  3. W przypadku negatywnej decyzji w sprawie odroczenia lub rozłożenia na raty, odsetki liczone są w pełnej wysokości do dnia dokonania wpłaty.
  4. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości należności wraz z odsetkami za zwłokę- których termin płatności odroczono- lub nie spłaci w terminie w pełnej wysokości ustalonych rat, należność wraz z odsetkami za zwłokę objęta odroczeniem lub ratą, staje się wymagalna natychmiast wraz z odsetkami za zwłokę ustawowymi lub umownymi, liczonymi od pierwotnego terminu płatności.

§6

     
  1. Udzielanie ulg w spłacie należności, o których mowa w § 3 następuje:
      1) w odniesieniu od należności wynikających ze stosunków cywilnoprawnych- na podstawie przepisów prawa cywilnego w formie pisemnej, z zastrzeżeniem pkt. 2-3;
      2) w sytuacjach przewidzianych w § 3 ust. 1 pkt. 1-4 w drodze jednostronnego oświadczenia woli.

§7

     
  1. W stosunku do dłużników będących przedsiębiorcami może być zastosowane umorzenie określone w § 3 ust. 1 pkt. 3 i 5 oraz udzielona ulga w spłacie należności wskazanych w § 3 ust. 2, jeżeli nie stanowi pomocy publicznej lub stanowi pomoc de minus w oparciu o następujące przepisy:
      1) Rozporządzenie Komisji UE NR 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu UE do pomocy de minimis.
  2. Przedsiębiorca nie może uzyskać pomocy, o której mowa w ust. 1, jeżeli otrzymał pomoc publiczną w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, a łączną wartość pomocy spowodowałyby przekroczenie dopuszczalnej intensywności pomocy lub znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej w rozumieniu Wytycznych Wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw ( Dz. Urz. UE C 244 z dnia 01.10.2004 r.) .
  3. Przedsiębiorca ubiegający się o pomoc de minus na podstawie niniejszej uchwały dołącza do wniosku następujące dokumenty:
      1) wszystkie zaświadczenia o pomocy de minus, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat albo oświadczenie o wielkości pomocy de minus otrzymanej w tym okresie albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
      3) informacje wraz z dokumentami określonymi w Rozporządzeniu Rady ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis ( Dz. U. Nr 53 poz. 312).

§8

      Zobowiązuje się Wójta do przekazania Radzie Gminy Przytuły, zbiorczych informacji o podjętych decyzjach umorzeniowych. Informację należy zawrzeć w sprawozdaniach w wykonania budżetu gminy do dnia 30 czerwca każdego roku budżetowego za rok poprzedni.

§9

      Wykonanie powierza się Wójtowi Gminy Przytuły.

§10

      Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Przewodniczący
Rady Gminy Przytuły
(-)Krzysztof Zakrzewski
Data dodania:
Data upublicznienia: wtorek, 23 cze 2015 10:09
Opublikował(a): Andrzej Gwiazdowski
Zaakceptował(a): Andrzej Gwiazdowski
Artykuł był czytany: 1300 razy