BIP Gminy Przytuły

Biuletyn Informacji Publicznej

Pomoc


     Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy Przytuły i podległych mu jednostek organizacyjnych jest oficjalnym urzędowym publikatorem, dostępnym tylko i wyłącznie w Internecie. BIP został utworzony w celu udostępniania informacji publicznej, czyli informacji o wykonywaniu zadań publicznych lub gospodarowaniu mieniem publicznym.
     BIP Gminy Przytuły połączony jest z główną stroną Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.gov.pl . Strona główna BIP jest aktualnie prowadzona przez ministra właściwego do spraw informatyzacji (do dnia 20 lipca 2005 roku była pod opieką ministra ds. administracji). Ze strony głównej można łączyć się ze stronami innych podmiotów tworzących własne strony BIP.
     Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny tworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej, w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci teleinformatycznej (art. 8 udip).
     Ustawa z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z poźn. zm.), zobowiązuje do udostępniania informacji o sprawach publicznych władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, a w szczególności:

  • organy władzy publicznej,
  • organy samorządów gospodarczych i zawodowych,
  • podmioty reprezentujące zgodnie z odrębnymi przepisami Skarb Państwa,
  • podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne albo osoby prawne
  • samorządu terytorialnego oraz podmioty reprezentujące inne państwowe jednostki organizacyjne albo jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego,
  • podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów,
  • organizacje związkowe i pracodawców reprezentatywne, w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego (Dz. U. Nr 100, poz. 1080, z późn. zm.),
  • partie polityczne.
     Zgodnie z zapisami w/w ustawy (obowiązuje od 1 stycznia 2002 r.) udostępnianie informacji publicznej następuje poprzez:
  • ogłaszanie w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej,
  • udostępnianie na wniosek zainteresowanego,
  • wyłożenie w powszechnie dostępnym miejscu lub poprzez terminale informacyjne (infomaty),
  • wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów.
     Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej, jest udostępniana na wniosek (Art. 10.1.)
     Standardy tworzenia i prowadzenia stron BIP określa jedyny akt wykonawczy do omawianej ustawy - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 roku w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej (Dz. U. Nr 10, poz. 68).
     Na stronach BIP mogą być publikowane wyłącznie informacje publiczne. Zabrania się natomiast zamieszczania reklam i innych treści o charakterze komercyjnym oraz publikowania informacji zawierających niewyjaśnione skróty.
     Podstawową grupę informacji publicznych (minimalny zakres tematyczny), podlegających obowiązkowemu udostępnieniu na podmiotowych stronach BIP, określa ustawa o dostępie do informacji publicznej. Jednocześnie udip zezwala na publikowanie w Biuletynie innych informacji publicznych, które nie zostały ujęte w tej grupie. (art. 8 ust. 3). Późniejsze akty normatywne nałożyły na poszczególne podmioty obowiązek zamieszczania w BIP kolejnych, bardziej sprecyzowanych grup informacji publicznej, np. ustawa z dnia 23 listopada 2002 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz zmianie niektórych innych ustaw, wprowadziła obowiązek udostępniania w Biuletynie Informacji Publicznej, informacji zawartych w oświadczeniach majątkowych osób pełniących funkcje publiczne, m.in.: radnych, wójtów, burmistrzów, starostów, sekretarzy i skarbników gmin oraz powiatów. Zapisy tej ustawy weszły w życie z dniem 1 stycznia 2003 roku.
     Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy Przytuły funkcjonuje w oparciu o niniejsze akty prawne :
  • USTAWA z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. (Dz.U.01.112.1198)
  • USTAWA z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. (Dz.U.02.101.926)
  • USTAWA z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym. (Dz.U.01.130.1450)
  • ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej. (Dz. U. Nr 10, poz. 68)
  • USTAWA o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz zmianie niektórych innych ustaw z dnia 23.11.2002 r. (Dz. U. Nr 214, poz. 1806)
Data powstania: wtorek, 26 sty 2010 14:51
Data opublikowania: wtorek, 26 sty 2010 14:52
Opublikował(a): Andrzej Gwiazdowski
Zaakceptował(a): Andrzej Gwiazdowski
Artykuł był czytany: 10114 razy